یکی از سوالاتی
که در بحث قدرت الهی مطرح می شود این سوال است که درست است خدا کار نیک انجام می دهد ولی آیا کار قبیح و زشت هم انجام میدهد ؟ (مثل اینکه خدا به شخص مومن وعده داده او را به بهشت می برد حال در روز قیامت او را به جهنم بفرستد در این صورت صفت راستگویی خدا زیر سوال می رود که امری قبیح است.)
قبل از هر چیز باید بگوییم که با توجه به آیات و روایات می توان گفت که خدا قادر بر هر چیز ممکن می باشد چنانکه خداوند می فرماید: «وَ اللَّهُ عَلى‏ كُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدیرٌ ؛ و خداوند بر هر چیزى تواناست!»(1)و از جمله امور ممکن کارهای قبیح است .پس خدا برانجام کارهای قبیح قدرت دارد.حالا سوال در این هست که آیا خدا کار قبیح انجام می دهد یا نه ؟
جواب این هست که هر چند خدا می تواند کار قبیح انجام دهد اما این دلیل بر انجام دادن آن نیست چون اولا با حکمت خداوند منافات دارد چون حکمت خدا به این تعلق گرفته که تمام کارهای خدا خیر و نیکو و حسن باشد(2)و ثانیا انجام کار قبیح از خدا محال است چون اگر خدا کار قبیح انجام دهد حالات زیر لازم می آید:
یا علم به زشتی آن فعل قبیح ندارد که در این صورت خدا جاهل خواهد بود و حال اینکه خدا عالم به هر چیزی است چنانکه خدا می فرماید:«كلیدهاى غیب، تنها نزد اوست. جز او [كسى‏] آن را نمی داند، و آنچه در خشكى و دریاست می ‏داند، و هیچ برگى فرو نمی ‏افتد مگر [اینكه‏] آن را می ‏داند، و هیچ دانه‏ اى در تاریكی هاى زمین، و هیچ تر و خشكى نیست مگر اینكه در كتابى روشن [ثبت‏] است. (3).
و یا علم به قبح آن کار دارد ولی قدرت بر ترک آن کار زشت ندارد که این مستلزم عجز خداست که در حق خدا محال است.
ویا به انجام آن فعل قبیح محتاج است و در عین حال می تواند آنرا انجام ندهد و حال اینکه کداوند از هر چیزی بی نیاز است چنانکه خدا می فرماید :«وَ اللَّهُ غَنِیٌّ حَمید»(4)
و یا به آن کار قبیح محتاج نیست و به صورت بیهوده آن را انجام می دهد و حال اینکه خدا در افعالش دارای هدف یا اهدافی است.(5)
پس خدا با وجود اینکه قادر بر انجام کار قبیح است ولی کار قبیح انجام نمی دهد و همواره کار خیر و نیک از او سر می زند و اساسا در دستگاه خداوند هیچ کار قبیحی وجود ندارد.

--------------------------------
پاورقی:
1-سوره توبه؛ آیه 391
2-کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد، اسماعیلیان؛ص233
3-«
وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلاَّ هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلاَّ یَعْلَمُها وَ لا حَبَّةٍ فی‏ ظُلُماتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلاَّ فی‏ كِتابٍ مُبینٍ» سوره انعام ؛ آیه 59
4-سوره تغابن ؛ آیه 6
5-حق الیقین؛ص 16 -دلائل الصدق ؛ ص 273 - ایضاح المراد فی شرح کشف المراد ؛ ص 166 و 167





طبقه بندی: افعال الهی،  عدل الهی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 7 اسفند 1391 توسط : حامد ملکی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic